Jazda na deskorolce w basenach: przypadek willi Mairea Alvara Aalto.

0

Seria wystaw w Centrum Muzealnym Aalto2 w Jyväskylä w Finlandii, które eksplorują jazdę na deskorolce w basenach na przykładzie willi Mairea Alvara Aalto w Finlandii. Wystawy przybliżają trwałe – i być może nieoczekiwane – dziedzictwo fińskiego mistrza architektury modernistycznej Alvara Aalto na temat kultury jazdy na deskorolce.

W 1939 roku Aalto – we współpracy ze swoją żoną Aino – zaprojektował Villa Mairea, eksperymentalny dom prywatny na wsi w południowo-zachodniej Finlandii. Na jego terenie zintegrował kultowy betonowy basen w kształcie nerki, który od tamtej pory stał się prekursorem popularności podobnych projektów z połowy wieku, oraz jako konstrukcja, która niespodziewanie została zaadaptowana przez skaterów w USA jako idealna konstrukcja do jazdy na deskorolce.

„The Pool”: jazda na deskorolce w basenach, Alvar Aalto i nie tylko.

Wystawy pod wspólnym tytułem „The Pool” rozpoczynają się od ekspozycji „From the Surf to the Sidewalk – When Skateboarding Culture and Architecture Meet”. Śledząc, w jaki sposób projekt tego basenu stał się synonimem kultury skateboardingu w Kalifornii, wystawa ma na celu umiejscowienie twórczości architektonicznej Alvara Aalto w szerszym kontekście kulturowym i społecznym.

Basen w Villa Mairea jest uważany za pierwszy basen w kształcie nerki na świecie. Był niezwykły ze względu na swój swobodny kształt, zakrzywioną misę i brak ostrych kątów lub narożników. Prawie dekadę później podobny projekt został przyjęty przez amerykańskiego architekta krajobrazu Thomasa Churcha (prywatnie był przyjaciele Aalto) dla basenu w Donnell Garden w Sonoma w Kalifornii, a który to basen zaprojektował w 1948 roku razem z architektami Lawrence’em Halprinem i George’em Rockrise.

Przybierając radykalnie nowy kształt w stosunku do dominującego stylu prostoliniowego, basen Donnell Garden wywarł ogromny wpływ na innych architektów, stając się wkrótce symbolem modernistycznego ogrodu podmiejskiego, nastawionego na wypoczynek. „Był to jeden z kluczowych projektów kalifornijskiego modernizmu” — mówi kurator wystawy Juho Haavisto.

W latach 70. XX wieku ogrody w Kalifornii usiane były podobnymi basenami, a gdy nadeszła susza w 1976 roku, wiele z nich wyschło i pozostało pustych. Skejci szybko zdali sobie sprawę, że te betonowe baseny są idealne do jazdy na deskorolce i nauki trików, co dało początek kulturze skateboardingu, w której bowle — i powiązane z nimi half-pipe’y — stanowią podstawowy element jazdy i projektowania dzisiejszych skateparków.

Kolejną wystawą w serii „The Pool” jest „Colors”, która bada inkluzywność kultury skateboardingu oczami amerykańsko-fińskiej olimpijskiej skateboardzistki Lizzie Armanto – od dawna wielbicielki Aalto i projektu jego basenu. „Baseny sprzed Aalto miały ostre krawędzie tam, gdzie podłoga i ściany się stykały, podczas gdy Aalto dodał krzywiznę”, mówi Armanto. „Stworzyło to przejście, które idealnie nadawało się do jazdy po ścianie”.
Wystawę Lizzie można oglądać do 15.09.2024.

Armanto uważa, że ​​skaterzy i architekci postrzegają świat w podobny sposób. „Skejci zawsze patrzą na swoje otoczenie w poszukiwaniu nowych możliwości” — mówi. „Czuję, że skaterzy nieustannie przesuwają granice interakcji z otoczeniem. Baseny zostały stworzone do pływania, a jednak przez przypadkowy zbieg okoliczności zostały opróżnione, a skejci je odkryli i nauczyli w nich jeździć”.

„Concrete Currents”, również w Aalto2, prezentuje prace fotograficzne fińskiego skatera i fotografa Arto Saariego — w tym zdjęcia kalifornijskich skaterów jeżdżących basenach w kształcie nerki inspirowanych właśnie projektem Aalto. „To niesamowite, jak projekt Aalto przełamał bariery i stworzył nowy żywy organizm” — mówi Saari. Basen w Villa Mairea, dodaje, „ostatecznie stał się czymś więcej niż tylko basenem”.
Zdjęcia Arto są dostępne dla odwiedzających do 27.10.2024.

Więcej informacji na stronie Muzeum tutaj!

Tekst i zdjęcia: Alicja Klitenik

 

 

Leave a Reply