Cam Barr by Ryan Gray – Barrier Issue 12 / PL

0

ENGLISH2

Zrzut ekranu 2021-04-16 o 15.33.13
Portret: Rafski

Cameron James Barr jest w połowie Szkotem, w połowie Oksfordczykiem i, w przeciwieństwie do innych osób, wysoce prawdopodobnie, że spotkasz go w swoim życiu. Wygląda jak postać z kreskówki. W młodości dostał przydomek „Marchewka” bo wyglądem przypominał marchewkę w ludzkiej postaci. Myślę, że ta postać powoli zaczęła wyniszczać Cam Barra normalnego człowieka, aż w końcu zastąpił go „Cam Barr kreskówkowa marchewka”. Podobnie jak dla większości ludzi utalentowanych na deskorolce, prawdziwe życie jest dla niego tajemnicą. Mimo że ma 21 lat, jego dieta składa się głównie z taniego piwa i słodyczy, chociaż czasami można go spotkać ze współlokatorem Charliem Birchem, na steku z ziemniakami, cebulą, pieczarkami i ogórkiem, którym towarzyszy tost i szklanka mleka. To, skąd bierze energię, by przetrwać przeciętny dzień jest zagadką. Obecnie pracuje w internetowym imperium obuwniczym swojego taty – The Drop Date. Wcześniej bywało, że był konserwatorem budynków, pracował w piwnicach we wschodnim Londynie, na budowie na Majorce ze swoim wujkiem, a nawet przez chwilę był barmenem w barze w Shoreditch – hipsterskiej dzielnicy Londynu. Cam, rzekomo rozpoczął przygodę z deskorolką w wieku 7 lat, ale na szczęście ja spotkałem go pierwszy raz wiele lat później. Pamiętam jednak, jak spotkałem jego tatę – legendę o nazwisku Ryan Barr – podczas jakiegoś festynu sportów ekstremalnych połączonego z okropnym festiwalem muzyki tanecznej latem 2013 roku. Obaj byliśmy podpici, a Ryan opowiadał mi o tym, jak dobrze Cam jeździł na desce, a ja głupio powiedziałem, że gdy Cam będzie wystarczająco dorosły, aby dostać sponsora, jest miejsce dla niego w National Skateboard Co, co było dość śmiałym stwierdzeniem, biorąc pod uwagę, że nigdy nie widziałem tego marchewkowego dziecka jak stoi na deskorolce. Na szczęście chwilę później tej samej nocy, gdy siedziałem w przyczepie kempingowej z Denisem Lynnem, wpadł Cam z Charliem Birch’em… i od razu zaczęli walczyć, kłócić się i lać po mordach. Mogli mieć najwyżej po 14 lat. I wtedy pomyślałem: „ten dzieciak to absolutny koszmar, mam nadzieję, że nigdy nie będę miał z nim nic wspólnego”.

Crooks, Warsaw
Crooks, Warsaw
Fs Feeble, Warsaw
Fs Feeble, Warsaw
Bs Fifty to roof, drop down
Bs Fifty to roof, drop down

Szybki przeskok o dwa lata do przodu – lato 2015. Cam krążył między Oksfordem a Londynem, jeżdżąc dla firmy z Oxford o nazwie Want * Skateboard. Podczas letnich wakacji skateshop Slam City Skate zorganizował konkurs filmowy zatytułowany „Summer in the City”. Kamerzysta Austin Bristow zebrał ekipę złożoną z kilku lokalsów z Southbank i wśród nich był też Cameron. W klipie, który nagrali, Cam był wyróżniającą sie postacią, chociaż nadal przypominał marchewkę, jego jazda i styl wyraźnie się poprawiły. Neil Smith i Tom Tanner, którzy byli wtedy ze mną na premierze nalegali, żeby wziąć go do teamu National Skateboard Co. Na ich życzenie wysłałem mu wiadomość, aby sprawdzić, czy będzie zainteresowany, okazało się, że właśnie przyjął ofertę Alexa Irvine’a i jeździ dla Witchcraft. Znając firmę Witchcraft, prawdopodobnie pomyślałbyś, że „to dziwny ruch”. Witchcraft był pojebany. Funeral French wykonał serię grafik inspirowanych black metalem, a team składał się z podziaranych bowlraiderów niszczących kąty… i właśnie z tą ekipą Cam miał wybrać sie na tour do Francji. Powiedziałem mu wtedy „cóż, jeśli to nie zadziała, zadzwoń”. Kiedy później rozmawiałem z Alexem Irvine’em, powiedział, że Cam był koszmarem tego tripu, od początku do końca. Był nie do zniesienia, kiedy był pijany (co było przez większość czasu), a po kilku dniach w podróży mówił wszystkim, że odchodzi z Whitchcraft, i że ja odbieram go z Dover i wracamy razem do Londynu, co było kłamstwem bo w ogóle z nim nie rozmawiałem podczas tego touru. Pasowałby całkiem dobrze, choć gdy go widziałem miałem wrażenie, jakby nadal był tym samym koszmarnym dzieckiem, które pamiętałem z akcji w przyczepie z przed kilku lat. Niezależnie od tego, w dniu, w którym Cam wrócił z wyjazdu z Witchcraft, zadzwonił do mnie i zapytał, czy oferta jest nadal aktualna. Powiedział, że nie do końca dogaduje się z chłopakami z Witchcraft i pomyślał, że lepiej będzie pasował do National. I tak to wyszło, dołączył do teamu na dobre i na złe, jest częścią ekipy.

Ollie, Warsaw
Ollie, Warsaw

Poprzez ten cały okres spędzony na wyjazdach, na filmowaniu czy po prostu na desce mieliśmy wiele wzlotów i upadków, wiele emocjonalnych momentów i szczerze mówiąc, to nie wyobrażam sobie naszej firmy bez niego. Bardzo szybko zauważyłem, że Cam wywiera na sobie dużą presje, co nie zawsze działa na jego korzyść. Jak jesteśmy na tripie z całą ekipą, to wystarczy jedna uwaga powiedzmy Denisa, i cała jego pewność siebie znika. Potem staje się zestresowany, ale walczy i po godzinie lub dwóch w końcu ląduje trik. Z tego powodu proces robienia zdjęć lub kręcenia jest często czymś, czego Cam zwykle się unika. Chyba, że jest to przeznaczone na Instusia. Kiedy jednak przyjechaliśmy do Warszawy w marcu 2019 r. – aby jeździć z Michałem Jurasiem, po tym jak dołączył do teamu, po raz pierwszy wydawało się, że jest zupełnie inaczej. Filmowanie i cała reszta nie stanowiły problemu. W ciągu dwóch dni miał więcej zdjęć, niż do tej pory przez całe życie. Myślę, że Michał i Kuba byli pod wrażeniem jego jazdy. To tak, jakby w końcu zamienił się w sponsorowanego skatera, którym chcieliśmy, żeby był, odkąd wzięliśmy go do teamu … zajęło mu to tylko cztery lata i weekend w Polsce. Myślę, że to wszystko sprowadza się do tego, że Cam ma złote serce i jest naprawdę całkiem dobry w tym co robi, jeśli tylko mu się chce. Pewnego dnia może nawet zobaczycie jego pełny part. Cam prawdopodobnie chciałby podziękować za wsparcie The National Skateboard Co., New Balance Numeric, Ace Trucks (Rock Solid Dist), Modus Bearings (Keen Dist), Stance Socks i Reup.

Zdjęcia:
Kuba Bączkowski

Thanks to:
Ryan Gray
The National Skateboards. Co

Leave a Reply