DC SHOES POLSKA – “SOFIA”

0

Sofia to bardzo ciekawy kierunek dla podróżników z deskorolką pod pachą. Przekonali się o skejci z polskiego temu DC Shoes, którzy w listopadzie zeszłego roku odwiedzili stolicę Bułgarii i spędzili tam prawie tydzień poznając miasto i nagrywając triki.

Główny spotem w Sofii jest położony w samym centrum NDK – Narodnyi Dvorec Kultury, położony w samym centrum. Budynek pełni podobną funkcję co Pałac Kultury w Warszawie jednak różni się od niego architekturą. Jest masywnym, niskim i budynkiem wpasowanym w skarpę skąd rozciąga się widok na górskie pasmo Witosza. W środku znajdują się sale koncertowe, wykładowe, teatr, kino i mnóstwo kawiarni.

Zrzut ekranu 2019-03-04 o 11.04.31

To co najbardziej interesuje skateboarderów znajduje się jednak przed samym NDK: trzy poziomowy plac, wyłożony granitowymi płytami i poprzecinany fontannami – idealna przestrzeń z mnóstwem możliwości robienia i nagrywania trików. W tym miejscu można spędzić kilka dni i wciąż wpadać na nowe pomysły co zrobić z deską. Dodatkowo jest to miejsce, które tętni życiem ludzie spacerują, siedzą na trawnikach, wyprowadzają psy czy randkują. NDK od lat jest głównym miejscem spotkań lokalnych skejterów i BMXców więc zawsze można tu kogoś spotkać. W budynku jest kilka kawiarni i całodobowy Subway – nie ma chyba lepszej kombinacji dla deskorolkowych turystów.

Andrzej Podsiadło / bluntslide half cab out
Andrzej Podsiadło / bluntslide half cab out

Zrzut ekranu 2019-03-04 o 11.39.29

Do niedawna jazda na desce była tu tolerowana jednak po remoncie całego placu podobno zaczęły się problemy i bułgarscy skejci walczą o ponowną legalizację tej miejscówki. Polska ekipa miała dużo szczęścia – chłopaki przyjechali chwilę po oddaniu wyremontowanych murków i banków, przez tydzień pobytu na NDK nie mieli żadnych problemów.

Po mieście porozrzucane są też pojedyncze miejscówki, które warto odwiedzić. Żeby je odnaleźć warto skorzystać z pomocy lokalesów i na deskach ruszyć na zwiedzanie Sofii. Asfalt jest gładki, chodniki z równych płyt więc prawie wszędzie można dostać się na desce.

Tomek Kotrych / kickflip to fakie
Tomek Kotrych / kickflip to fakie
MIchał Mazurkiewicz / fs noseslide
MIchał Mazurkiewicz / fs noseslide
Andrzej Podsiadło / 5-0
Andrzej Podsiadło / 5-0

Czy warto jechać na deskę do Sofii? Jak najbardziej – klimat sprzyja a czas swobodnie płynie na poszukiwaniu nowych miejsc, nagrywania trików czy siedzeniu w knajpkach. Bułgarzy są przyjaźni, dużo osób mówi po angielsku i ogólnie są chętni do nawiązywania znajomości. Na dodatek ceny są bardzo atrakcyjne dla ekonomicznie podchodzących do zwiedzania skejcików.

Tomek Kotrych / fs crooks
Tomek Kotrych / fs crooks
Michał Mazurkiewicz / 360 flip
Michał Mazurkiewicz / 360 flip
Andrzej Podsiadło / fs nosegrind
Andrzej Podsiadło / fs nosegrind

Ekipa DC Shoes w składzie: Andrzej Podsiadło, Michał Mazurkiewicz, Tomek Kotrych, Jakub Suwiński i gościnnie (jako skater i operator kamery) Tomek Goławski spędziła w Sofii bardzo pracowity tydzień co w klip wideo zamienił Krzysztof G.O.D. Godek. Zdjęcia Wojtek Antonów.

AAAA

Tekst i zdjęcia: Wojtek Antonów 

 

Leave a Reply